Haber Bülteni Toplantı

Dokuz Eylül Üniversitesi Yaşayan Şehirler Platformu’na Katıldı!

Dokuz Eylül Üniversitesi Yaşayan Şehirler Platformu’na Katıldı!

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kasman ile Yaşayan Şehirler Platformu Başkanı Alper Akın arasında Akademik İşbirliği Protokolü imzalandı. Protokol kapsamında, kentsel kalkınma hedefli, kentlerin ve değerlerinin pazarlanması, markalanması, kent kaynaklarının doğru değerlendirilmesini hedefleyen paydaşların, eğitimi planlanıyor. Rektör Kasman, DEÜ’nün Destinasyonlarımızın geleceğine yönelik bir projenin parçası olmasından mutluluk duyduklarını söyledi.

Kentsel kalkınma hedefli, kentlerin ve değerlerinin etkili pazarlanması, markalanması, kent kaynaklarının doğru değerlendirilmesi, sürecin hedef odaklı, kesintisiz yönetilmesi ve kentler için katma değerler yaratılması amacıyla eğitim, geliştirme, buluşturma, destekleme ve sürdürülebilirlik adımlarından oluşan Yaşayan Şehirler Projesi’nin bir parçası da DEÜ oldu. Sürecin ilk adımı olan eğitim alanında, DEÜ’nün projeye katkı sağlanması amacıyla hazırlanan protokolün imza töreninde, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hale Ören, Prof. Dr. Ayşe Okur, Genel Sekreter Vekili Prof. Dr. Özlem Çakır, İzmir Turist Rehberleri Birliği Başkanı Zeki Apalı, Turizm ve Kültür İl Müdür Vekili Murat Karaçanta, Yenigün Gazetesi ve Televizyonu İmtiyaz Sahibi Ömer Dinçer, Balçova Termal Otel Genel Müdür Vekili Ramazan Kaya, Önbüro ve Odalar Bölümü Şefi Fikret Karagülle ve Proje Koordinatörü Eda Özcan da hazır bulundu. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Adnan Kasman ile Yaşayan Şehirler Platformu Başkanı Alper Akın arasında Akademik İşbirliği Protokolü imzalandı.

Projenin İzmir’in tanıtımında da önemli bir rol oynayacağını söyleyen Rektör Kasman, “Projeye ilk baktığımda çok beğendim. İzmir’in tanıtılmasında Dokuz Eylül Üniversitesi’nin de projenin bir parçası yapılması bizleri mutlu etti. Bu, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin dışa açık yüzünü göstermesi açısından da önemli. Projeyle çok yararlı işler yapılacağına inanıyorum.

Celsus Ajansı yürütücülüğündeki ‘Yaşayan Şehirler Projesi ile ilgili bilgiler veren Başkan Akın, “Etkinleriyle ulusal ve uluslararası düzeyde güzel İzmir’imizin farkındalığını arttıracak ve tanıtımına katkı sağlayacak bu proje, yurdumuzun eşsiz değerlerinin ve yöre kaynaklarının korunup, geliştirilip, doğru bir örgütlenmeyle, doğru değerlendirilmesini sağlayacak, kentsel kalkınma hedefiyle, katma değer yaratarak, yöre halkının refah düzeyini yükseltecektir. Bizler kentlerimizin değerlerini katma değere dönüştürecek, insan kaynaklarımızı eğitip güçlendirecek, profesyonelleri bilinçlendirecek, bir adımlar silsilesi oluşturduk. Bu bağlamda projenin ilk adımı olan eğitim alanı ile kent paydaşlarını eğitmeyi planlıyoruz. Süreçte, paydaşların şehre aynı pencereden bakabilmesi, şehrin geleceği için hayati önem arz ediyor. Ayrıca, uluslararası bilimsel bir sempozyum düzenleyerek paydaşların bir araya gelmesini ve farklı disiplinden akademisyenlerin de ortak bir dil konuşmasını, birbirlerini daha iyi anlayabilmelerini sağlamak istiyoruz. Düzenleyeceğimiz forumlada, yurt dışından destinasyon liderlerini, ülkemizden başarılı uygulayıcıları konuk ederek, başarılı örnekleri yöneticilerimiz ve profesyonellerimiz ile buluşturmak istiyoruz. Projemizi günlük hayata taşımak en büyük hedefimiz. Her yıl seçilecek bir destinasyonun kaderi değiştireceğiz! Yerelden kalkınma kavramını bilimin ışığında şehirlerle buluşturulacağız. Başvuran adaylar arasından uygun kriterlere sahip bir bölge seçilerek pilot saha bölgesi ilan edeceğiz, pilot bölgenin ihtiyaçları, var olan değerleri, uygulanması gereken kalkınma yöntemi doğrultusunda Yaşayan Şehirler Platformu, temelinde, Dokuz Eylül Üniversitesi, Celsus Kentsel Pazarlama ve Destinasyon Danışmanlık Ajansı, Yerel Yönetimler, Özel Sektör ve Sivil Toplum Örgütleri işbirliğiyle farklı disiplinleri temsil eden öğrenci ve akademisyenlerden oluşan grup oluşturarak seçilen pilot destinasyonlarda değerler yaratacak, kentsel ürünleri koruyup, katma değere dönüştürecek sistemi oluşturup, saha uygulamaları hayata geçirilecektir. Projenin son bölümünde ise, sürdürülebilir olmasını sağlamak amacıyla ‘Şehir Ödülleri Türkiye’ adı altında bir ödül törenimiz başarılı uygulayıcılar kamuoyuna örnek gösterilecek ve kendilerine teşekkür edilecektir.” dedi.

Comments are closed