yasayan-sehirler-sehir-odulleri-serif-aksit-kandil-city-awards
[ 12 Ekim 2018 by celsus 0 Comments ]

Tarihi Kandil “Efes”

Şehir Ödülleri Türkiye, Özel Ödüller, Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülleri ve Bilim Işığı Temalı Akademik Ödüller olmak üzere üç ana tema üzerinden hak edenlere sunulmaktadır. Her yıl güzel ülkemizin farklı bir ören yerine ait kandil ödül olarak takdim edilmektedir. Kandilin tercih edilmesinin bir diğer önemli nedeni ise kandillerin mum gibi eriyip yok olmadan içerisine katılan her damla yağ ile çevresini aydınlatmasıdır. Buradaki yağ, bilgi ve emek, kandil ile ise bilim insanları ve kente değer katan kurum, kuruluş ve yöneticiler ile özdeşleşmektedir. Işık ise şehirlerimizi ve yaşayanlarını aydınlatan, hayata geçmiş proje ve doğru uygulamalardır. Ödül töreninin sloganı ise tema ve ödül takdimini destekler ve açıklar nitelikte olması amacıyla, bilimin, aydınlanmanın ve kalkınmanın bireyden (özelden) başlayarak, topluma (genele) yayılması vurgusu ile; “Güneş olup Dünya’yı aydınlatamasan da, kandil olup çevreni aydınlat”dır.

2017 Ödül Kandili: Helenistik Dönem Efes Kandili

Takdim edilecek ödül olarak, hikâye ile bütünleşik bir şekilde ilk yıl için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının özel izni, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün işbirliği ve İzmir Efes Müzesi yardımları ile İzmir’in Efes müzesine kayıtlı daha önce hiç sergilenmemiş kandiller arasından Helenistik döneme ait bir kandil seçilmiştir. Kandil Efes Müze Müdürlüğü uzmanları ve Yaşayan Şehirler Ekibi işbirliği ile modellenmek amacıyla çok boyutlu görüntülenmiş ve ölçümlenmiştir.

Daha önce sergilenmemiş, 32/8/07 kayıt numaralı bu yağ kandili, Yaşayan Şehirler Platformu etkinliklerinden Şehir Ödülleri Türkiye 2017 töreninde takdim edilmek amacıyla, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 64298988-154.02-E.184950 sayılı özel izni ile heykel sanatçısı Şerif AKŞİT’e ürettirilmiştir.

Experienced Speakers

Hear 9 inspiring talks, meet the best product people in Europe, and party together after the event!

Advanced Startups

Add skills to your your product toolkits with one of our specialised workshops.

5 Incredible Venues

Breakfast, lunch, snacks and unlimited tea and coffee are all part of the ticket price – included!
Captivate Visitors, Wherever They Are

Donating to a charity or sponsoring a child is an emotional decision – one that could happen anywhere, anytime. The mobile experience for BPTheme needed to maintain the vibrant energy of the desktop experience while functioning to capture donations quickly and effortlessly. We designed a visually appealing, yet highly functional format to finding a child to sponsor.

There are no secrets to success. It is the result of preparation, hard work, and learning from failure.

– Paul Tournier