https://www.sehirodulleri.com/wp-content/uploads/2017/03/sehir-odulleri-city-awards-logo-250x229.png

ŞEHİR ÖDÜLLERİ TÜRKİYE 2017 ÖDÜL HAK EDENLERİ

Yaşayan Şehirler Platformu’nun etkinliği olan Şehir Ödülleri Türkiye ( City Awards Turkey ) Şehirlerin paydaş liderlerini, yerel yönetim liderlerini, akademisyenleri, iş dünyasını ve sanatçıları İzmir’de buluşturdu. Tüm Türkiye'den geniş katılım ile İzmir Sabancı Kültür Merkezi'ni dolduran misafirlere yönelik etkinlikler fuaye alanındaki kokteyl ile başladı. Etkinliklerde aynı zamanda Yrd. Doç. Dr. Kutluğ SAVAŞIR'ın Şekerden Maket Sergisi veDicle Kalkınma Ajansının 53 muhteşem fotoğraftan oluşan fotoğraf sergisi yer aldı. Gerçekleşen ödül takdim töreni, Trakya Kalkınma Ajansı'nın hazırlatmış olduğu ve En İyi Tanıtım Filmi seçilen, kısa belgesel niteliğindeki "Trakya'ya Hoşgeldiniz" filminin izlenimiyle sona erdi.

Özel Ödüller Kategorisinde 3 ödül, Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülleri Kategorisinde 30 ödül ve Bilim Işığı Temalı Akademik Ödüller Kategorisinde ise 4 ödül hak edenlere takdim edilmiştir.

1. Şehre Adanmış Yaşam Özel Ödülü ‘‘Prof. Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN

“Şehre Adanmış Yaşam” Ödülü Eskişehir’de yaratmış olduğu etki, değişim ve örnek yaşamıyla, gerek akademisyen gerekse kent liderliği kimliğiyle yeniden bir şehir ve bilinçli şehirli yaratan, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e takdim edildi. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen aldığı bu hediyenin hayatında aldığı ikinci en anlamlı ve değerli hediye olduğunu belirtip birinci büyük hediyenin hikâyesini anlatırken tüm katılımcılar “Şehre Adanmış Yaşam” ödülünü alan Büyükerşen’i hayranlık ve ilgi ile dinledi..

2. Şehri Temsil Özel Ödülü ‘‘Barış MANÇO’’

Türk kültürünü ve sıcaklığını tüm Dünya’ya aktaran, Japonya’dan, Ekvator’a dünyanın birçok ülkesinde gururla ülkemizi temsil eden, bizleri farklı ülkeler, insanlar ve kültürler ile buluşturan Sayın Barış MANÇO’yu temsilen, oğulları, Doğukan ve Batıkan MANÇO’ya “Şehri Temsil” ödülü takdim edilmiştir.

3. Şehrine İnananlar Özel Ödülü ‘‘Ahmet Nazif ZORLU

Şehrine İnananlar” ödülünü Manisa iline olan inancı, şehre kazandırdığı katma değer ve ekonomik girdi, Manisa algısında Vestel’in önemli yeri ve Manisa yanında İzmir başta olmak üzere çevre illerde yarattığı istihdam olanakları nedeni ile mevsimlik iş gücünün yoğun olduğu bu ilimizde sunmuş olduğu 12 ay sürdürülebilir iş olanağı ve dolayısıyla sağlık hizmetlerinden yararlanma fırsatı ile Sayın Ahmet Nazif ZORLU’ya, takdim edilmiştir. Sayın Ahmet Nazir ZORLU ödülü mutlulukla kabul etmiş, törene katılımı yönünde iradesini lütfedip telefon ederek iletmiş. Nükseden bir rahatsızlığı nedeni ile katılamamıştır.

1. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü ‘‘Yaşatan Şehir Tirebolu

Yaşatan Şehir “Tirebolu” adına ödül Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah KARAPIÇAK'a takdim edildi.

2. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü ‘‘Kültür Şehri Şanlıurfa’’

Kültür Şehri “Şanlıurfa” adına ödülü Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat ÇİFTÇİ'ye takdim edildi.

3. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü ‘‘Doğa Dostu Şehir Karşıyaka’’

Doğa Dostu Şehir ödülünü Karşıyaka adına, Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Ayşem ÖZZAMBAK'a, aynı saatlerde Karşıyaka'ya layık görülen Avrupa Şeref Bayrağı'nı teslim alan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu AKPINAR'ı vekaleten takdim edildi.

4. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü ‘‘Gastronomi Şehri Gaziantep’’

Gastronomi Şehri ödülünü Gaziantep adına, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN'i temsilen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Serdar TOLAY'a takdim edilmiştir. Sayın Fatma ŞAHİN etkinlik döneminde hakka yürüyen Gaziantep Milletvekili Abdulkadir YÜKSEL'in vefatı nedeniyle etkinliğe katılım gösterememiştir.

5. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü ‘‘Engelsiz Şehir Artvin’’

Engelsiz Şehir kategorisinde T.C. Arvin Valiliği ve T.C. Artvin Belediye Başkanlığı'nın birbirini tamamlayan, dezavantajlı bireylere yönelik proje ve uygulamaları ile sağlıklı bireylerin bile ulaşım ve erişimde zorlandığı Artvin coğrafyasında ulaşım ve erişimi kolaylaştırdığı tüm jüri üyeleri tarafından takdir edilmiştir. Ödül takdim günü T.C. Maliye Bakanı Sayın Naci AĞBAL'ın Artvin'i ziyaret etmesi sebebi ile Artvin Valisi Sayın Ömer DOĞANAY'ı temsilen Artvin Vali Yardımcısı Arif OLTULU, Artvin Belediye Başkanı Sayın Mehmet KOCATEPE'yi temsilen Belediye Başkan Yardımcısı Erkan YAZAN Şehir Ödülleri Türkiye 2017 Ödül törenine ekipleri ile katılarak ödülü Artvin adına kabul buyurmuşlardır.

6. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü ‘‘Eğiten Şehir Osmaniye

Eğiten Şehir “Osmaniye” adına ödül Osmaniye Belediye Başkanı Kadir KARA'ya takdim edildi. Eğiten şehir kategorisinde değerlendirme sonucu iki şehrimiz olağan üstü çalışmaları ile ödül almaya hak kazandı.

7. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü ‘‘Eğiten Şehir Süleymanpaşa

Eğiten Şehir “Süleymanpaşa” adına ödül Süleymanpaşa Belediye Başkanı M. Ekrem EŞKİNAT'a takdim edildi. Eğiten şehir kategorisinde değerlendirme sonucu iki şehrimiz olağan üstü çalışmaları ile ödül almaya hak kazandı.

8. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü ‘‘Geleceğin Şehri Lüleburgaz’’

Geleceğin Şehri “Lüleburgaz “adına ödül Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin HALEBAK'a takdim edildi.

9. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü ‘‘Yılın İlçesi Gerze’’

Yılın İlçesi “Gerze” adına ödül Gerze Belediye Başkanı Osman BELOVACIKLI'ya takdim edildi.

10. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü ‘‘Yılın Köyü Kurşunlu

Yılın Köyü “Kurşunlu” adına ödül, Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı Birim Başkanı Jülide ALAN'a takdim edilmiştir.

11. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü ‘‘Yılın Valiliği, Bursa Valiliği’’

Yılın valiliği “Bursa Valiliği” adına ödül  Bursa Vali Yardımcısı Yunus Fatih KADİROĞLU'a takdim edilmiştir.

12. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü ‘‘Yılın Belediyesi Gaziantep’’

Yönetim Ödülleri Kategorisinde Yılın Büyükşehir Belediyesi ödülü Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN'i temsilen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Serdar TOLAY'a takdim edilmiştir.

13. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü “Yılın İlçe Belediyesi Lüleburgaz

Yönetim Ödülleri Kategorisinde değerlendirilen, Yılın İlçe Belediyesi “Lüleburgaz” adına ödül Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin HALEBAK'a takdim edildi.

14. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü ‘‘Yılın Kalkınma Ajansı İZKA’’

Yılın Kalkınma Ajansı “İzmir Kalkınma Ajansı” adına ödül, İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sena GÜRSOY'a takdim edildi.

15. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü “Yılın Belediyeler Birliği

Yılın Belediyeler Birliği “İç Anadolu Belediyeler Birliği” adına ödül, Birlik Genel Sekreteri Salim ÇORUK'a takdim edildi.

16. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü “Trakya Bağ Rotası

Yılın Turizm Projesini hak eden proje Trakya Bağ Rotası,  “Trakya Turizm İşletmecileri Derneği” adına ödül Yönetim Kurulu Başkanı Orhan ÇEBİ'ye takdim edilmiştir.

17. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü “Yılın Koruma Projesi

Yılın Koruma Projesi “Edirne Asker Hastanesi Şehitliği” adına ödül, Edirne Belediye Başkanı Recep GÜRKAN'a takdim edilmiştir.

18. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü “Yılın Kent Müzesi

Yılın Kent Müzesi “Kurtuluş Yolunda İnebolu Kent Müzesi” adına ödül İnebolu Belediye Başkanı Engin UZUNER'e takdim edilmiştir.

19. Umut Işığı Temalı Paydaş  Ödülü “Coğrafi İşaretleme

Coğrafi İşaretleme “Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı” adına ödül DOĞAKA Genel Sekreteri Onur YILDIZ'a takdim edilmiştir.

20. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü “Yılın Sağlık Kuruluşu Medipol

Yılın Sağlık Kuruluşu “MEDİPOL Mega Hastanesi” adına ödül Prof. Dr. Ahmet Zeki ŞENGİL'e takdim edilmiştir.

21. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü “Yılın Sinema Filmi

Yılın Sinema Filmi “Efeköy Entel Köye Karşı” adına ödül Yönetmen ve Senarist Yüksel AKSU'ya takdim edilmiştir.

22. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü “Çok Gezenti Teve2

Yılın Seyahat Programı “Çok Gezenti” adına ödül Programı Hazırlayan ve Sunan Burak AKKUL'a takdim edildi.

23. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü “Büyükaşıklar

Yılın Belgeseli “DOĞAKA Büyükaşıklar” adına ödül Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Onur YILDIZ'a takdim edildi.

24. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü “ TRT Taksim'den Tünele

Yılın Programı “TRT Taksim’den Tünele” adına ödül Programı  Yöneten ve Sunan Ekrem TAMER'e takdim edildi.

25. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü “Destinasyon Web Sitesi

Destinasyon Tanıtım Web Sitesi ve Sosyal Medya ödülü İzmir Kalkınma Ajansı adına İZKA Birim Başkanı Nazlı KAYI'ya takdim edilmiştir.

26. Umut Işığı Ödülü “Destinasyon Tanıtım Filmi

En İyi Destinasyon Tanıtım Filmi Trakya'ya Hoşgeldiniz" Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut ŞAHİN'e takdim edilmiştir.

27. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü “En İyi Fuar Tanıtımı

En İyi Fuar Tanıtımı “Karşıyaka Belediyesi” adına ödül Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Ayşem ÖZZAMBAK'a takdim edilmiştir.

28.Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü “En Yaratıcı Etkinlik

En Yaratıcı Etkinlik (Festival, Fuar Vb.) ödülü “Kafkas Arı ve Bal Festivali” adınaArtvin Vali Yardımcısı Arif Oltulu'ya takdim edilmiştir.

29. Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülü “Yılın Konferansı

Yılın Konferansı (Forum, Zirve, Sempozyum) “World Tourism Forum”

1. Bilim Işığı Temalı Akademik Ödüller “En İyi Tez

En İyi Tez Ödülü "Küresel Kentler Bağlamında Yaşam Kalitesi Göstergelerine Kalitatif Bir Bakış: İstanbul – New York Karşılaştırması" başlıklı tez çalışması ile Yrd. Doç. Dr. Saim Can BERİTAN'a takdim edilmiştir.

2. Bilim Işığı Temalı Akademik Ödül “En İyi Makale

En İyi Makale ödülü "Türkiye İçin Sürdürülebilir Üniversite Modeli" başlıklı makaleleri ile Yrd. Doç. Dr. Sibel AĞI GÜNERHAN ve Doç. Dr. Hüseyin GÜNERHAN'a takdim edilmiştir.

3. Bilim Işığı Temalı Akademik Ödül “En İyi Proje

En İyi Proje ödülü "Konya-Sille’ de Geleneksel Dokunun Bir Yöntem Dahilinde Turistik Amaçlı Fiziksel Yenilemesi" proje ekibi adına  Yrd. Doç. Dr. Şebnem ERTAŞ ve Yrd. Doç. Dr. Funda KURAK AÇICI'ya takdim edilmiştir. Proje Yürütücüsü: Yrd. Doç. Dr. Şebnem ERTAŞ, Araştırmacılar: Prof. Dr. İlkay ÖZDEMİR Yrd. Doç. Dr. Funda KURAK AÇICI Yrd. Doç. Dr. Ebru ERDOĞAN Dr. Elif SÖNMEZ Danışmanlar: Erdal Zeki TOMAR Emine TÜRKOĞLU TEK Bursiyerler: Arş. Gör. Firdevs KULAK TORUN Arş. Gör. Alper TORUN Arş. Gör. Aslı TAŞ

4. Umut Işığı Ödülü “Umut Veren Gençler

Umut Veren Gençler ödülü Pervin ÜNLÜ GÜRÇAY yönetimindeki "Ben Anadolu" projesini hayata geçiren İzmir Özel Türk Koleji öğrencilerine takdim edilmiştir.