Cemal ÖZTÜRK

Görev
Milletvekili, Eski BMC CEO'su
Kurum:
TBMM
Uzmanlıkları:
Birlik ve Kooperatifler, Yönetim ve Organizasyon
Doktora:
KTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Programı
Yüksek Lisans:
KTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Programı
Lisans:
Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesi

Sayın ÖZTÜRK,

26. ve 27. Dönem Giresun Milletvekilidir. ÇAYKUR’da Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği; FİSKOBİRLİK’te Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Üyeliği; Başak Sigorta’da Denetim ve Yönetim Kurulu üyelikleri; TFF’de Denetleme Kurulu Üyeliği; Groupama International’ın şirketlerinde Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu üyelikleri; BMC’de Genel Koordinatörlük görevlerinde bulunmuştur.

Özgeçmişi

Cemal Öztürk, 1958’de Görele’de dünyaya geldi. Babasının ismi Osman, annesinin ismi Feride’dir. ilkokulu Görele’de ortaokulu Giresun’da, liseyide Trabzon’da tamamladı. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesinden mezun oldu. Yüksek öğrenimi esnasında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda görev aldı. KTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İşletme Yüksek Lisansı ve İşletme Doktorası yaptı.

Askerlik görevini II. Ordu Komutanlığı Karargahında Levazım Asteğmen olarak ikmal etti. Özel sektörde çalıştı. Fabrika Müdürlükleri ve şirket yöneticilikleri yaptı. KTÜ de part-time işletme yönetimi dersi okuturken öğretim görevliliği kadrosuna atandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında uzman, Karadeniz Teknik Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. ÇAYKUR’da Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği; FİSKOBİRLİK’te Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Üyeliği; Başak Sigorta’da Denetim ve Yönetim Kurulu üyelikleri; TFF’de Denetleme Kurulu Üyeliği; Groupama International’ın şirketlerinde Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu üyelikleri; BMC’de Genel Koordinatörlük görevlerinde bulundu.

İşletmecilik ve yönetim organizasyon alanında bilimsel çalışmaları, Türkiye ve dünya meseleleri üzerine ekonomik, sosyal konularda yayınlanmış inceleme/araştırma makaleleri vardır. Ulusal ve uluslararası panel ve toplantılara konuşmacı olarak katılmış ve bildiriler sunmuştur.

26. ve 27. Dönem Giresun Milletvekili, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi Komisyonu Başkanı (KEİPA), TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesidir.

Evli ve dört çocuk babası olan Cemal Öztürk, iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.