İbrahim TAŞDEMİR

Görev:
SERKA Genel Skr. - Dr.
Kurum:
Serhat Kalkınma Ajansı
Doktora:
İstanbul Teknik Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü
Yüksek Lisans:
Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği
Lisans:
Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği

Dr. TAŞDEMİR,

Serhat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteridir.

Özgeçmişi

1982 yılında Ağrı´nın Hamur ilçesinde doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi bölümlerinden mezun oldu.

Yüksek Lisans eğitimini, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde “Boğaz Geçişlerinin İstanbul Üzerinde Oluşturduğu Sosyo-Ekonomik Değişimlerin CBS Ortamında İncelenmesi” teziyle tamamladı.

Doktorasını, İstanbul Teknik Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü’nde “Düzey II Bölgelerinde Kalkınma Modeli Oluşturmada Coğrafi Bilgi Sistemlerinin Rolü: LUCIS Modeli Yaklaşımı” teziyle bitirdi.

2003 – 2004 tarihleri arasında özel sektörde proje müdürü, GIS uzmanı ve kontrol mühendisi olarak Kadastro Yenileme ve Kent Bilgi Sistemleri konularında çalışmalar yaptı.

2004-2010 tarihleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin çeşitli birimlerinde Ar-Ge koordinatörü ve Kontrol Mühendisi olarak gayrimenkul geliştirme, değerleme, CBS, imar uygulamaları konularında çalışmalar yaptı.

2010–2012 tarihleri arasında Serhat Kalkınma Ajansı’nda Araştırma, Strateji Geliştirme ve Planlama Birim Başkanı olarak çalıştı. Ağrı, Ardahan, Iğdır, Kars illerinden oluşan TRA2 Bölgesi 2010-2013 Bölge Planı başta olmak üzere Bölgenin kalkınması için araştırma raporlarının hazırlanması, işbirlikleri kurulması, ulusal ve uluslararası organizasyonların yapılması çalışmalarını yürüttü.

2012-2015 tarihleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çeşitli birimlerinde Bölge Şefi, Kontrol Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı olarak çalıştı.

Bölgesel Kalkınma ve Coğrafi Bilgi Sistemleri başta olmak üzere çeşitli konularda ulusal ve uluslararası birçok akademik yayını olan Taşdemir, 2013-2014 eğitim yılında Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak bir dönem yüksek lisans dersleri verdi.

Nisan 2015 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı İzleme, Değerlendirme ve Koordinasyon Daire Başkanlığı görevine atandı. Mart 2017 tarihinde Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Emlak Daire Başkanlığına atandı. Burada, başta Milli Eğitim Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri (MEBCBS) olmak üzere birçok projeyi başarıyla hayata geçirdi.

Daire Başkanı olarak görev yaparken 3 Eylül 2020 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Serhat Kalkınma Ajansı’na (SERKA) Genel Sekreter olarak atandı.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, SPK lisanlı Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olan Taşdemir, aynı zamanda birçok STK’da yönetici ve üye olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

İyi derecede İngilizce bilen Dr. İbrahim Taşdemir evli ve 3 çocuk babasıdır.