Ekrem TAMER

Görev
Sanatçı, Sunucu, Programcı
Kurum:
Türkiye Radyo ve Televizyonu
Uzmanlıkları:
Kent Kimliği, Kent Cazibe Merkezleri, Kültürel Miras
Lisans:
Anadolu Üniversitesi Turizm Bölümü

Sayın TAMER,

TRT’nin önemli seslendirme sanatçıları arasında yer almaktadır. “Taksim’den Tünel’e” isimli belgesel programı ile bölgedeki yapıların hikayeleri ile kent kimliğine katkılarını etkileyici bir şekilde izleyenlerine aktarmıştır.

Özgeçmiş

1962 yılında Adana’da doğdu. Anadolu Üniversitesi Turizm Bölümünden mezun oldu. Lise yıllarında Mersin Bölge Tiyatrosunda amatör tiyatro çalışmalarına başladı. Daha sonra profesyonel tiyatro çalışmalarını Ankara Halk Tiyatrosu, Asaf Çiyiltepe Sahnesi, Ankara Bölge Tiyatrosu, İstanbul Hadi Buyur Tiyatrosu, Bizim Tiyatro ve çeşitli banka tiyatrolarında sürdürdü.

1984 yılında TRT de başladığı dublaj çalışmalarında pek çok dizi ve sinema filminde başrol ve karakter rollerini seslendirdi.

1985-86-87 yıllarında üç yıl süreyle TRT’de yayınlanan “ Yeni Bir Hayat” adlı dizide oynadı.

Spikerlik sınavını kazanarak 1989 yılında TRT’de spiker olarak göreve başladı.

“ Gün Başlıyor, Akşama Doğru, Pusula, Matematik Oyunları, Halk Konserleri, Gide Gide GAP, Uzaktaki Yakınlarımız ve Şans Yıldızı” adlı programları sundu.

Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Bir Şehir Bir İnsan” adlı filmde Lale Mansur’la başrolü paylaştı.

Ankara Halk Oyuncuları Tiyatrosu, Mersin Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Başkent İletişim Merkezi, Hacettepe Dil Eğitim Merkezi, Akademi Medya, Ford Otosan gibi kuruluşlarda diksiyon, konuşma, beden dili ve seslendirme eğitimi verdi.

TRT’de 17 yıl devam eden“ Konser Salonlarından ” ve “ Aspendos Opera ve Bale Festivali” programlarının yanı sıra ; “ Stüdyo Ankara ” , “ Şehre Dair ” “ Sınır Tanımayan Aşklar” ,“ Türk Osmanlı Şerbeti ” ve TRT FM de “BiREBiR” adlı programların sunuculuğunu üstlendi.

Trt Belgesel kanalında yayınlanan “Ve Müzik” adlı belgeselin yapımcılığını “Taksim’den Tünel’e” adlı belgeselin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendi.

2009-2010 sezonunda Mersin Belediyesi Şehir Tiyatrosunda, “ Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü ” ve “ Gerdek Gecesi” adlı oyunları yönetti.

2010-2011 sezonunda Mersin Belediyesi Şehir Tiyatrosunda kendi yazdığı “Alem Buysa Kral Lear” adlı oyunun müziklerini besteledi ve yönetmenliğini üstlendi.

Halen TRT Spikeri , Tiyatro sanatçısı, Dublaj sanatçısı ve Başkent İletişim merkezinde Eğitmen olarak çalışmalarına devam etmektedir.