Faik ÖZTUNÇ

Görev
Başkan Vekili - Danışman
Kurum:
TÜROB, Koç Holding, Divan Otelleri
Uzmanlıkları:
Konaklama, Turizm, Turizm Yatırımı, Mavi Bayrak
Doktora:
İstanbul Üniversitesi Para ve Bankacılık Bölümü
Yüksek Lisans:
İstanbul Üniversitesi Para ve Bankacılık Bölümü
Lisans:
İTÜ İşletme Mühendisliği Bölümü

Sayın ÖZTUNÇ,

TÜROB-Türkiye Otelciler Birliği’nin Yönetim Kurulu Üyesi. Türkiye Çevre ve Eğitim Vakfı’nın Yönetim Kurulu Üyesi. TOBB meclis üyesidir. Koç Holding Danışmanlık görevine devam etmektedir.

Özgeçmiş

Dr.Faik Öztunç, Divan Grubu – Koç Holding Danışmanı.

16 Aralık 1964 doğumlu. Evli. İlköğretim hayatına Paşakapısı İlkokulu’nda başladı. Ortaokul ve lise öğrenimini Üsküdar Lisesi’nde tamamladı. 1987 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği Bölümü’nden derece ile mezun oldu. 1988’de Boğaziçi Üniversitesi’nde Ekonomi üzerine yüksek lisan eğitimine başladı. 1990’da İstanbul Üniversitesi Para ve Bankacılık bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1995’te aynı bölümde doktorasını verdi.

Yüksek Lisans eğitiminin ilk senesinde, bitimine doğru Koç Holding yetiştirmek üzere eleman arıyordu. İş başvurusunda bulundu ve kabul edildi. Üst düzey yönetici olarak eğitim aldı. Üniversitede öğrenim üyesi olarak kalması şeklinde de teklifler vardı fakat kariyerine Koç Holding’de devam etmek istediğine karar verdi.

Koç Holding Merkezi’nde Mali İşler ve Denetim Grup Başkanlığında İç Denetimci olarak 1988 yılında göreve başladı. Burada 12 yıllık zaman dilimi içinde Denetim Asistanlığı, Denetim Uzmanlığı, Koordinatör Yardımcılığı ve Koordinatörlük görevlerini yürüttü.

Sadece denetim olarak işe bakmayıp şirketlere katkı yapmaya çalışması onu ön plana çıkardı. Fiat-Tofaş bünyesinde bulunan 11 ayrı Bölge Pazarlama Şirketi ile Ford-Otosan bünyesinde bulunan 8 Bölge Pazarlama Şirketini Koç Holding ile birleştirdi. Ardından 2000 yılında birleşmeye konu olan 11 şirketin işini yapacak tek şirket olarak Tofaş bünyesinde Birmot Şirketi’nin kuruluşunu yaptı ve buraya her konudan sorumlu baş Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı. İlk iş olarak değişik yerlerde yerleşik birimlerin ortak bir kültüre sahip olmasını sağladı. Büyük ölçekli tasarruflar yaparak verimlilik sağladı. Yönetim kadrolarında tasarrufa giderek şirket içinde ortak bir çalışma kültürü oluşturmaya çalıştı. Sisteme pekçok yeni iş katarak iş geliştirme konusunda büyük başarılar ortaya koydu.

2005 yılında Divan Grubu’na geçiş yaptı. O dönemde Divan gurubunun 6 oteli, pastaneleri, fırınları ve restoranları vardı. Burada çalışmaya başladı. Bir seneye yakın bir sürede şirketi tanıdı. Şirkete bir düzen verdi. Divan markasına katkı yapmayanları ortamdan uzaklaştırmakla işe başladı.

Yatırım yapmadan otelcilikte büyüme modeli oluşturarak bunun Holding bünyesinde kabul edilmesini sağladı. Sektörü inceleyerek bünyeye uygun bir iş modeli yarattı. Yatırımcıları bulup standartlarını onlara verdi. Onlar otelleri yaptı kendisi de ekibi ile beraber otelleri çalıştırdı. Bu sistemle 2005’te 6 olan otel sayısı 10 yıl içinde 28’e yükseldi. Bu süre zarfında Divan markası tanıtıldı, yurt dışına açıldı. Şu anda Divan Grubu’na danışmanlık yapıyor.

Dr.Faik Öztunç, çalışma hayatı boyunca farklı sektörlerde hizmet verdi. Türkiye’nin geleceğinin en çok turizmde olduğuna inandı. Mastır süresinde kısa bir süre üniversitede ders de verdi.

TÜROB-Türkiye Otelciler Birliği’nin Yönetim Kurulu Üyesi. Türkiye Çevre ve Eğitim Vakfı’nın Yönetim Kurulu Üyesi. TOBB meclis üyesi.

Ayrıca, Dr. Faik Öztunç bir ilköğretim okuluna otistik çocukların eğitim alabilmesi için bir sınıf yaptırttı. Eğitime katkıda bulunmayı çok önemsiyor.

Gurup ve dernek bünyesinde çok sayıda ödüller aldı. İngilizce biliyor

Hobileri arasında en çok basketboldan keyif alıyor, özellikle de en büyük tutkusu Fenerbahçe. Kulüp için elinden geleni yapıyor. Gezmeyi ve denizi çok seviyor. Bir motor yatı var, eşi ile birlikte onda zaman geçirmekten zevk alıyor. Tarihi buluntuları, arkeolojiyi seviyor. Yurtdışına çıktığında zamanının büyük bölümünü müzelerde geçirmekten mutlu oluyor. Müzayedelerden küçük objeler, zarflar, maşrapalar almayı, toplamayı seviyor. Tesbih ve haç koleksiyon var.

Dr. Faik Öztunç için başarının sırrı dürüst, bağlı ve çalışkan olmak. Mottosu; “Dolaşan kurt aç kalmaz.” Her zaman dışarıda olmayı ve piyasayı koklamayı en önemli ayrıntılardan biri olarak nitelendiriyor. Bunun için de şüphesiz çalışkan olmak gerektiğini düşünüyor. En büyük gururu çok sevdiği Koç Holding’de 28 yıldır görev yapması.