FatihTÜRKMENOĞLU

Görev
Gezgin, Sunucu, Yazar
Kurum:
CNN Türk
Uzmanlıkları:
Destinasyon Tanıtım, Kültürel Miras, Şehir Değerleri
Eğitim:
New York Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları ve İşletme
Lisans:
Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü

Sayın TÜRKMENOĞLU,

CNN Türk”de izleyiciler ile buluşan “Hayat Gezince Güzel” programıyla özdeşleşmiştir. 2006’dan 2014 yılına dek ise her yaz “Sahil Günlüğü”, kış döneminde ise “Görülmesi Gereken 50 Yer” adlı programları hazırlayıp sunmuştur. Gezi programcılığı üçüncü kitabını doğurdu. Saffet Emre Tonguç ile “Türkiye’de Görülmesi Gereken 101 Yer”i 2007’de yayımladı. 2013 yazında “Hayat Gezince Güzel Sahilde” İnkılap’tan çıktı.

Özgeçmiş

Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nü bitirince, New York Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları ve İşletme diploma programına katıldı. Birçok işi denedi, 1994’te gazeteci olmaya karar verdi ve ilk kez Cosmopolitan’da yazmaya başladı. Bu arada Aktüel, Sabah Gazetesi ve Yeni Yüzyıl için de izlenim yazıları yazarken Radyo 2019’da “Köşebaşı” programını hazırladı ve sundu.

1996’da NTVnin yayına hazırlanma aşamasında muhabir olarak televizyona geçti. 4.5 yıl boyunca sayısız haber ve program yaptı. “Sesler ve Renkler”, daha sonra “Sevgi İle”, “Her Mevsim Bahar”, “Hindistan”dan Masallar” ve “Yolcu” programlarını hazırladı ve sundu. Haberler hazırlayıp gönderdiği CNN International tarafından davet edilerek Atlanta’daki CNN Merkezi’ne çeşitli eğitim ve konferanslara katıldı.

2001 yılında CNN Türk’e geçerek “Sesler ve Renkler”i hazırlamaya devam etti. 2 yıl sonra CNN International’in Turkiye muhabiri ve yapımcısı olarak çalışmaya başladı. Aynı zamanda İngilizce medyanın diğer bir temsilcisi Turkish Daily News’ta “A Day Out In Istanbul” adlı haftalık köşesinde yazdı, aynı anda gönüllü olarak Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin aylık yayın organı “B”nin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı. Hala dergiye izlenim yazıları yazmaya devam ediyor.

Hillary Clinton, Aga Khan, Glafkos Klerides, Liza Minelli gibi birçok dünya ünlüsüyle roportaj yaptı, 45 ülke dolaşarak birçok hikayenin peşinden gitti, ama politik ve sosyal içerikli birçok haberde insan öğesini hep öne çıkarttı. Birçok yerel örgüt ve özel şirket tarafından verilen ödüllerin yanı sıra 1997″de Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi “En iyi TV Programı” ödülünü aldı. 1999 yılında da CNN konferansında haber dalında finale kalarak “World Report Contributor’s Award” ile ödüllendiridi.

27 hikayeden oluşan ilk kitabı “Üç Kuruş Fazla Olsun, Kırmızı Olsun” Epsilon tarafından yayınlanır yayınlanmaz, University of Michigan (USA)dan kazandığı uluslarası gazetecilere verilen Knight Wallace Journalism Fellowship adındaki bir yıllık bursu değerlendirerek eşiyle birlikte Ann Arbor’a yerleşti.

Bir buçuk sene öğrencilik yapıp ruhunu dinlendirdikten sonra, ikinci kitabı “AMERİKAN Rüyası Tabirleri” ve kızıyla Türkiye”ye döndü. 2005-2008 arasında Milliyet Gazetesi”nin Pazar ekinde Gezi sayfas ını hazırladı. Roportajlar yaptı. CNN Türk için 2005 yazında Ahmet Uhri ile birlikte “Karadan Mavi Yolculuk”u sundu. 2006’dan 2014 yılına dek ise her yaz “Sahil Günlüğü”, kış döneminde ise “Görülmesi Gereken 50 Yer”ve “ardından “Hayat Gezince Güzel” adlı programı hazırlayıp sundu. 2005’te bir sezon TRT’de YABANCI YERLİ adındaki talk-showu sundu.

Gezi programcılığı üçüncü kitabını doğurdu. Saffet Emre Tonguç ile “Türkiye’de Görülmesi Gereken 101 Yer”i 2007’de yayımladı. Dördüncü baskısıyla kitap, İngilizce’ye de çevrildi. 2013 yazında “Hayat Gezince Güzel Sahilde” İnkılap’tan çıktı.

Türkmenoğlu, ayrıca, özel kurumlar için belgesel çekiyor ve “medya ilişkileri” eğitimleri veriyor.