Kemal KAZAN

Görev
Üst Düzey Yönetici- Eski Bld. Bşk.
Kurum:
Yeni Anadolu Madencilik, Göynük Bld., İPEKBİR,
Uzmanlıkları:
Yerel Yönetimler, Kültürel Miras, Turizm
Ön Lisans:
İstanbul Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm Fakültesinde

Sayın KAZAN,

13 yıl İstanbul Büyükşehir Belediye iştiraki şirketlerinde Üst düzey yöneticilik yapan ve 2009-2019 Yılları arası 2 Dönem Göynük Belediye Başkanlığı, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Kuruluşunda ve İpekyolu Belediyeleri Turizm ve Kalkınma Birliği Başkanlığı, Akşemseddin Hz Vakfı Başkanlığı görevini İcra etmiştir. Tarihi Kentler Birliği’nin ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer almıştır. Göynük’ü, koruma projelerini hayata geçirerek ilçenin mimari değerlerinin ve Osmanlı’dan gelen kültür ögelerinin geleceğe taşınmasına ciddi bir planlama ile sistemleştirmiştir. Göynük’ün Cittaslow üyelik sürecine liderlikte eden Sayın KAZAN, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komite üyesi olmakla birlikte, şuan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı iştiraki olan Yeni Anadolu Madencilik ve Teknoloji Anonim Şirketinin Genel Müdür Yardımcılığı görevini ve AKSTEK Artırılırmış Sanal Gerçeklik AŞ Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

Özgeçmiş

1968 yılında, Bolu’nun Göynük ilçesinde doğdu. Bolu Anadolu Otelcilik Meslek Lisesinin ardından, İstanbul Üniversitesi, Kültürel Miras ve Turizm Fakültesinde eğitim hayatına devam etti. Bolu’da ki, farklı özel sektör işletmelerindeki yöneticilik görevlerinin ardından, askerlik hizmetini tamamladı.

1996 ve 2009 yılları arasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde, satın alma uzmanı, dış ticaret uzmanı, ihale ve sözleşmeler şefliği görevlerinde bulunarak birçok proje yürüttü.

2009 yılında, Ak Parti’nin, Göynük Belediye Başkan Adayı olarak girdiği mahalli idareler seçiminde Göynük Belediye Başkanı seçildi.

2014 yılında yeniden Göynük Belediye Başkanı seçilerek kesintisiz 10 yıl Göynük Belediye Başkanlığı yaptı.

Başkanlığı süresince, kültürel ve doğal mirası koruma bilinci geliştirme ve uygulama hedefli çalıştı. Bütüncül ve sürdürülebilir kentsel planlama, sürdürülebilir enerji verimliliği, su yönetimi, atık yönetimi, iklim değişikliğine adaptasyon gibi çevre ve kalkınma hedeflerine ilişkin hususlara öncelik verdi. Doğal kaynakları korumak ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimi teşvik edici politikaları harekete geçirmek için çalışmalarını kararlılıkla yürüttü.

Gelecek nesillere kültüründen kopmamış, tarihi dokusunu koruyan bir Göynük bırakmak için öncü ve vizyoner adımlar attı. Kentsel sit alanı niteliğindeki Göynük’te koruma amaçlı imar planını onaylatarak, restorasyonlara büyük önem verdi, tarihi dokuyu yaşattı. Değerlerine sahip çıkan bir Göynük’ü tüm dünyaya tanıtmak için uluslararası Cittaslow (Sakin kent) ağına katılım sağladı. Üç dönem de İpekyolu Belediyeleri Turizm Kalkınma Birliği’nin Başkanlığını icra etmiştir. Sayın Kazan, Göynük Süt Üreticileri Birliği ve Bolulular Platformu kurucuları arasında yer almakta, Akşemseddin Hazretleri Vakfı Başkanlığını ve Yeni Anadolu Madencilik A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı görevini yürütmekte ve ayrıca Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komite üyeliği görevini icra etmektedir.

Bildiri, Makale:
• İpekyolu Destinasyon Yönetimi (Tarihi Kentler Birliği Toplantısı, 18 Mart 2017, Safranbolu)
• İpekyolu Koridorunda 3 Durak- Göynük Mudurnu Taraklı Yol Haritası (4 Mart 2015, İstanbul)
• Eurogites (Avrupa Kır ve Çiftlik Turizmi Federasyonu) Çalışma Grubu, (2012, Ankara)
• Ayaş-Sapanca İpek Yolu Turizm Koridoru “Yeni Fikirler- Yeni Fırsatlar” Çalıştayı (8-9 Aralık 2011, Abant Palace Bolu)

Yönetim Görevleri:
• Yeni Anadolu Madencilik A.Ş. (Kamu İştiraki) Genel Müdür Yardımcısı
• AKSTEK Artırılırmış Sanal Gerçeklik AŞ. (Kamu İştiraki) Yönetim Kurulu Başkanı
• İpekyolu Belediyeleri Turizm Kalkınma Birliği Başkanı (2014 – 2019)
• Göynük Belediye Başkanı (2014 – 2019)
• Göynük Belediye Başkanı (2009 – 2014)
• İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şirketi BELTUR İhale ve Sözleşmeler Şefi (2005 – 2009)
• İstanbul Büyükşehir Belediyesi BELBİM AŞ. AKBİL Satın Alma ve Dış Ticaret Uzmanı (1996 – 2005)

Diğer Görevleri:
• Akşemseddin Hazretleri Vakfı Başkanı
• Tarihi Kentler Birliği Kurucu Üyesi
• Göynük Süt Üreticileri Birliği Kurucu Üyesi
• Bolulular Platformu Kurucu Üyesi