Kenan TANRIKULU

Görev
Eski Bakan, Vekil
Kurum:
T.B.M.M. Sanayi ve Ticaret Bak. Kültür ve Turizm Bak.
Uzmanlıkları:
Ekonomi, Kültür, Turizm, Kültürel Miras, Şehir Ulaşım Planlaması
Yüksek Lisans:
ABD University of Pennsylvania Wharton School Makro Modelleme
Yüksek Lisans:
ABD Western Illinois University Matematiksel İktisat
Lisans:
AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi

Sayın TANRIKULU,

Eski Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı, 21. 23. 24 .25 ve 26. Dönem İzmir Milletvekilliği görevlerini üstlenmiştir.

Özgeçmiş

Ahmet Kenan Tanrıkulu 17 Mayıs 1958 tarihinde Osman Necati ve Melahat Tanrıkulu çiftinin çocuğu olarak doğdu. İlk ve orta öğrenimini babasının memuriyeti dolayısıyla Anadolu‘nun çeşitli illerinde sürdürüp Burdur Lisesi‘nden mezun oldu. Anadolu Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu ve Yüksek lisansını Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Western Illinois University’de Matematiksel İktisat alanında tamamladı. Ardından ABD University of Pennsylvania Wharton School’da Makro Modelleme, ABD University of Colorado’da Ekonomi Uzmanlığı, Birleşik Krallık’ta bulunan Bradford Üniversitesi’nde Ulaşım Planlaması ve Millî Güvenlik Akademisinde Kamu Diplomasisi eğitimlerini aldı.

Silâhlı kuvvetler Dil ve İstihbarat Okulu ile Harp Akademileri’nde ders verdi. Devlet Bakanlığı Bakan Danışmanı oldu ve Gemlik Gübre Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürüttü. Çevre Bakanlığı ÇED ve Planlama Genel Müdürlüğü, Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Yurtiçi ve dışı dergilerde çok sayıda yayını yer aldı. Devlet Planlama Teşkilatı İktisadi Planlama Başkanlığı ve Ekonomik Modeller Dairesi Planlama Uzmanlığı yaptı.

Tanrıkulu kamu hizmetinden ayrıldı 21. 23. 24 .25 ve 26. Dönem İzmir Milletvekilliği görevini üstlendi. Tanrıkulu, hükümette 2002 Türkiye genel seçimleri’ne kadar Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak yer aldı.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Tanrıkulu, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Önemli Bilgilendirme!Şehir Ödülleri'nin Yeni Takvimi Açıklanacak...

Değerli adaylarımız geçmiş yıllardaki gibi bu yılda çok yoğun katılımınız için çok teşekkür ederiz.

Koronavirüs (COVID-19) salgını nedeni ile Şehir Ödülleri Türkiye 2020 “Artvin” gibi büyük çaplı organizasyonların en erken Eylül ayında yapılabileceği öngörülmektedir. Bu nedenle 15’i olan son başvuru tarihimizde değişiklik olacağı gibi Şehir Ödülleri Türkiye 2020 “Artvin” takvimi de iş ortaklarımız ve ilgili bakanlıklarımızla görüş alışverişi yapılarak revize edilecek, yeni takvim sosyal medya hesaplarımızdan ve web sayfamızdan sizlerle paylaşılacaktır.

Şehir Ödülleri Türkiye Sekretaryası