Prof. Dr. M. Akif KİREÇCİ

Görev
Dekan, ASEM Bşk. Unesco Bşk. V.
Kurum:
ASBÜ, ASEM
Uzmanlıkları:
Uluslararası İlişkiler
Doktora:
Pensilvanya Üniversitesi Yakın Doğu Çalışmaları Bölümü

Sayın KİREÇÇİ,

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkan Vekili, ASBÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı, Ankara Siyasal ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi (Başkanı) ve FULBRIGHT Türkiye Komisyonu Yönetim Kurulu üyesidir.

Özgeçmişi

Doktora derecesini ABD’de Pensilvanya Üniversitesi Yakın Doğu Çalışmaları Bölümü’nden almıştır. Aynı üniversitede dersler vermiş olan Kireçci, Stevens Teknoloji Enstitüsü’nde de öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Halen Bilkent Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan M.Akif Kireçci, ondokuzuncu ve yirminci yüzyıl Ortadoğu tarihi ve siyaseti, entelektüel hareketler, Türk dış politikası, İslam, modernite, Oryantalizm ve kültürel dönüşümler gibi konularda araştırmalar yapmaktadır. (Ed Foster’la) İstanbul: Metamorphosis in an Imperial City ve Arap Baharı ve Türkiye Modeli Tartışmaları (2013) adlı eserlerin editörü olan Kireçci, Başlangıçtan Günümüze Arap Milliyetçiliği (2012) ve 2023’e Doğru Kültür Politikaları (2015) adlı eserlerin de yazarıdır.

Kireçci aynı zamanda UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkan Vekili, ASBÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı, Ankara Siyasal ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi (Başkanı) ve FULBRIGHT Türkiye Komisyonu Yönetim Kurulu üyesidir.