Murat AR

Görev
Birlik Müdürü
Kurum:
Sağlıklı Kentler Birliği
Uzmanlıkları:
Şehir/Bölge Planlama
Lisans:
İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümün

Sayın AR,

Sağlıklı Kentler Birliği Birlik Müdürlüğü görevini icra etmektedir. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü mezunudur.

Özgeçmiş

1973 İzmir doğumluyum. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümünden 1997 yılında mezun olarak şehir plancısı ünvanını aldım. 1997 yılından itibaren Şehir Plancıları Odasına üyeyim. Askerlik görevi sonrasında 1998-2000 yılları arasında İzmir Çeşme’de Safa Seracılık Ltd. Şti.nde peyzaj ve çevre düzenleme projelerinde tasarım sorumlusu olarak görev yaptım. 2001-2002 yılları arasında Diyarbakır Surları Çevre Düzenleme Projelerinin tasarımı için Tigris Danışmanlık ve Mühendislik firmasında çalıştım. Tasarımın tamamlanmasının ardından projenin uygulaması için 2002-2006 yılları arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Proje Müdürlüğünde görev yaptım. Bu süre içerinde kent parkı projeleri, çevre düzenlemesi projeleri ile Diyarbakır Çevre Düzeni İmar Planı projelerinde çalışma fırsatı buldum. Uyguladığımız Diyarbakır Surları Çevre Düzenleme Projesi 2002 yılında Tarihi Kentler Birliği tarafından Başarı Ödülüne layık bulundu. 2006 yılında Kazakistan’ın Almaata şehrinde 140 villalık bir sitenin peyzaj ve çevre düzenlemesi projesinde 4 yıl görev aldım. Ardından kısa süreliğine Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu-Dhabi’de çalıştım. Yurtdışı dönüşünde 2011 yılında merkezi Bursa ilinde bulunan Sağlıklı Kentler Birliği’nde şehir plancısı kadrosunda göreve başladım. Memur kadrosuna geçtikten sonra 2014 yılı Haziran ayından itibaren Birliğin müdürlük görevini vekâleten yürütmekteyim. İyi derecede İngilizce, orta düzeyde Rusça biliyorum. Evliyim, 11 yaşında 1 erkek, 2 yaşında 1 kız çocuğum var.

Sağlıklı Kentler Birliği adına alınan ödüller:

*Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Pecs/Macaristan Konferansı en beğenilen poster sunumu

*Bursa Valiliği tarafından verilen madde bağımlılığı ile mücadelede yerel yönetimlerin rolü eğitimlerinden dolayı teşekkür plaketi