Prof. Dr. Ali DEVECİ

Görev
Denizcili Fakültesi Dekanı
Kurum:
Dokuz Eylül Üniversitesi
Uzmanlıkları:
Ulaşım, Denizcilik, İşletmecilik
Doktora:
İstanbul Üniversitesi “Denizcilik İşletmeleri Yönetimi”
Yüksek Lisans:
DEU Sosyal Bilimler Enstitüsü “Uluslararası İşletmecilik”
Lisans:
DEU Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu

Sayın DEVECİ,

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanıdır. Deniz taşımacılığı, lojistik, ulaştırma ve pazarlama alanlarında çeşitli dersler veren Dr. D. Ali DEVECİ’nin pazarlama, uluslararası lojistik, çoklu ulaştırma, deniz ticareti ve liman işletmeciliği alanlarında çok sayıda ulusal ve uluslararası yayınlanmış bilimsel çalışmaları bulunmaktadır.

Özgeçmiş

1 Temmuz 1971 yılında Fethiye’de doğan Dr. D.Ali DEVECİ, 1993 yılında lisans eğitimini DEU Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu’nda (şimdiki Denizcilik Fakültesi) tamamlayarak okulun ilk mezunları arasında yer almıştır. Lisans mezuniyeti sonrası kısa bir süre denizcilik sektöründe çalıştıktan sonra 1994 yılında Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Yüksek lisans derecesini 1996 yılında DEU Sosyal Bilimler Enstitüsü “Uluslararası İşletmecilik” alanında elde eden Dr. Deveci, doktora derecesini ise 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü “Denizcilik İşletmeleri Yönetimi” bilim alanında almıştır. 2002 yılında Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksekokulu Mezunlar Derneği’ni (şimdiki DEFMED) kuran Dr.DEVECİ iki dönem bu derneğin yönetim kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Dr. DEVECİ doçentlik unvanını 2009 yılında “Pazarlama” bilim alanında almış, 2014 yılında da DEU Denizcilik Fakültesinde Profesörlük kadrosuna atanmıştır. Fakültenin çeşitli kademelerinde idari ve akademik görevler üstlenen Dr.D. Ali DEVECİ’nin hali hazırda sürdürmekte olduğu idari ve akademik görevler arasında DEU Denizcilik Fakültesi Dekanlığı, Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bölüm Başkanlığı, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyeliği gelmektedir.

Deniz taşımacılığı, lojistik, ulaştırma ve pazarlama alanlarında çeşitli dersler veren Dr. D. Ali DEVECİ’nin pazarlama, uluslararası lojistik, çoklu ulaştırma, deniz ticareti ve liman işletmeciliği alanlarında çok sayıda ulusal ve uluslararası yayınlanmış bilimsel çalışmaları bulunmaktadır.