Prof. Mehmet KOŞTUMOĞLU

Görev
Enstitü Müdürü
Kurum:
Dokuz Eylül Üniversitesi
Uzmanlıkları:
Fotoğrafçılık
Doktora:
Dokuz Eylül Üniversitesi Sinema ve Televizyon
Yüksek Lisans:
Dokuz Eylül Üniversitesi Sinema TV Fotoğrafçılık
Lisans:
Anadolu Üniversitesi, İktisat

Sayın KOŞTUMOĞLU,

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Müdürlüğü görevini icra etmektedir. Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesidir.

Özgeçmiş

960 Akhisar doğumlu. İlk-Orta ve Lise eğitimini Akhisar’da tamamladı. Yüksek eğitimini Anadolu Üniversitesi’ nde yaptı. Anadolu Üniversitesi U.G.S.Y.O.’ da 1985 yılında göreve başladı. 1991 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne Öğretim Görevlisi olarak atandı. Yüksek Lisansını Türk Fotoğrafında İzlenimci Etkiler “ , Doktorasını “ Sayısal Fotoğraf ve Sanatsal Yaratıcılık “ olarak verdi. 1994 yılında Polaroidâ malzemeden oluşan ‘’ PolaNü’’ adlı deneysel sergisini açtı. 1995 yılından itibaren Türk Sinemasının sanatçı ve çalışanlarını görüntülemeye başladı. 20.000 karelik arşiv oluşturdu,
‘’ Türk Sinemasından Portreler ‘’ adlı sergiler açtı.1999 yılında Kosova mültecilerinin bulunduğu Kırklareli Göçmen kampında çektiği fotoğraflarla yakın tarihin insanlık dramına belgeselci anlayışla yaklaşarak 12 Temmuz 1999 tarihinde‘’ Vatanım Kosova ‘’ sergisini açtı. ‘’ KOSOVA 1999 ‘’ adını verdiği 4×5 inch’lik Siyah- Beyaz Polaroidâ orijinal fotoğraf kağıtlarından oluşan bir portfolyodur.‘’ GRİ ‘’ adlı Siyah-Beyaz fotoğraf sergisinde çevre kirliliğine gaz maskeleriyle ironik olarak dikkat çekmeyi hedeflemiştir. ‘’KYIV’’ sergisi , Ukrayna’da Çernobil ve Kiev bölgesinde çekilen fotoğraflardan oluşmuştur.
2004 yılında yapmış olduğu ‘’ BODYGRAM’’ adlı sergi çalışması fotoğrafın bulunduğu yıllara ait bir kimyasal teknik çalışmasıdır.
‘’Kırımın Renkleri ve Yüzleri ‘’ sergisi , 2004 eylül ayında Kırım savaşının 150.yılı nedeniyle yapılan etkinlikler sırasında çekilmiş olan görüntülerden oluştu ve Ukrayna-Kiev Taras Sevçenko Ünversitesinde Sergilendi.2006 yılında çekmiş olduğu ‘’Üç kale Üç kader’’ başlıklı sergisinde Ukrayna’da bulunan Akkerman-Hotin ve Kamaniçe kalelerinin fotoğraflarından oluşmaktadır.Bu sergi Ukrayna-Kiev Arkeoloji müzesinde ve Ukrayna-Lviv İvan Franko Üniversitesinde sergilendi.‘’Portreler ‘’ Adlı sergisi Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyelerinin 50×60 cm siyah-beyaz Fotoğraflar oluşmuştur.’’İnvalid’’ adlı sergisi 4. Uluslar arası Egeart Günlerinde İzmir AASSM sergilenmiş olup, bu sergi arızalı Polaroidlerden oluşmaktadır.60 adet kişisel, karma ve toplu sergilere katılmış olup, fotoğraf alanında makale, kitap ve yayınlar yapmaktadır.
2008 de basılan ‘’Yaşamın İçindeyiz – İyi Günler İstanbul’’ kitabında Gültekin Çizgen’in 2 çalışmasına yazarlık yapmıştır. Gültekin Çizgen’in ‘’İncelemeler/Bakışlar/Anılar 50.Sanat yılı armağanı’’ adlı 2008 yılında basılan kitapta bölüm içi yazarlığı yapmıştır. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi yayınlarında iki kitapta 3 bölüm yazarlığı yapmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde ve İzmir Ekonomi Üniversitesinde fotoğraf eğitimi vermektedir. Anadolu Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ,İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Yaşar Üniversitesinde fotoğraf laboratuvarları kurdu ve eğitim verdi. Eylül 2012’de Plastik Sanatlar alanında Doçent olmuştur. ’’Türk Sinemasından Portreler’’ kitabı Haziran 2015’de basıldı.
DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesinde Temel Eğitim Bölüm Başkanı ve Güzel Sanatlar Enstitü müdürü olarak görev yapmaktadır.