Prof. Dr. Mustafa ILICALI

Görev:
Öğr. Ü. E. M. Vekili
Kurum:
Ticaret Üniversitesi, TBMM
Uzmanlıkları:
Ulaştırma
Doktora:
Yıldız Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği
Yüksek Lisans:
Yıldız Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği
Lisans:
İstanbul Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği

Sayın ILICALI,

22. ve 26. Dönem Erzurum Milletvekili, İstanbul Ticaret Üniversitesi, BAU Ulaştırma ve İnşaat Mühendisliği Bölümleri Kurucu Başkanı, Ulaştırma Profesörüdür.

Özgeçmişi

1954 yılında Erzurum Ilıca’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden İnşaat Fakültesinden mezun oldu. 4 yıla yakın Bayındırlık Bakanlığı birimlerinde çeşitli görevler yaptı

1979 yılında asistan olarak girdiği Yıldız Teknik Üniversitesi’nde 1988 yılında İnşaat Fakültesi Karayolu Mühendisliği üzerine doktorasını tamamladı. 1994 yılında Üniversitelerarası Kurulca Doçentlik unvanı verilmiş olup 2000 yılında Ulaştırma Dalındaki Profesörlük kadrosuna atandı.

1994-1999 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ulaşım Danışmanlığı, Ulaşım Daire Başkanlığı ve bazı belediye şirketlerinin yönetim kurulu üyeliği görevlerini üstlenmiştir.

2002 yılında Erzurum Milletvekili olarak seçildi. Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanvekilliği, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk delegasyon Üyeliği, Türkiye Avusturya Parlamentolararası Dostluk Grup Başkanlığı ve AK Parti MKYK Üyeliği görevlerinde bulundu.

2008-2015 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi’nde birçok ilke imza atmış olup belediyelere yönelik yüksek lisans programının ve Türkiye’nin ilk Ulaştırma Mühendisliğinin Kurucu Başkanı olmuştur. 2015 ylında İstanbul Ticaret Üniversitesinde Mühendislik Fakültesine Profesör olarak görev almıştır. Ayrıca 2007 – 2015 yılları arasında İBB Başkanı ve birçok merkezi birimin danışmanlığı görevlerini yürütmüştür.

1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde tekrar Erzurum Milletvekili olarak seçilmiştir. Bu dönemde, Erzurum’un 2026 Kış Olimpiyatlarına aday adayı olmasına vesile olmuştur. Ayrıca Erzurum’un ulaşım sorununa çözüm olacak Raylı Sistem Projesinin hazırlanmasından Bakanlar Kurulunca onaylanmasına kadar tüm süreçlerinin bizzat takipçisi olmuştur. Bölgenin en büyük sorunu olan işsizlik ve buna bağlı gelişen göçün önlenmesi için birçok projenin hayata geçirilmesine vesile olmuştur.

Koordinatörü olduğu bazı projeler: Ulaşım Ana Planı Stratejisi, EBB Bölgesel Gelişme Planı, D.A.B Turizm Odaklı Bölge Kalkınma Projesi, ve Türkiye ile Avusturya Arasında Kış Turizmi ve Termal Turizm Geliştirme Anlaşmasıdır. Ayrıca AK Parti siyaset Akademisinde Türkiye’ nin hemen hemen her ilinde yerel yönetimlerle ilgili desrler vermiştir. Kendisinin Kanunlaşmış Kanun Teklifi ve gerçekleştirilmiş Bölge Kalkınma Projeleri ile birçok Ulaşım – Trafik projeleri vardır. Çok sayıda ulusal ve uluslararası yayını bulunmaktadır.

İngilizce bilen Ilıcalı, evli ve 2 çocuk babasıdır.