Şehir Ödülleri Tarihi Kandilleri Hazırlanıyor

[ 8 Temmuz 2017 by celsus 0 Comments ]

Şehir Ödülleri Türkiye 2017″de takdim edilmek üzere T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Efes Arkeoloji Müzesi işbirliği ile seçilip, fotoğraflanıp, ölçümleri alınarak çoğaltılmaya hazırlanan kandiller, Heykel Sanatçısı Şerif AKŞİT tarafından tamamen el işçiliği ile üretilmeye başlandı.

 

Üretilen kandiller, şehir ödülleri ödül hak edenlerinin yanı sıra jüri üyelerine ve destekçilere takdim edilecek.

Kandiller Nasıl Üretiliyor?

İl olarak Heykel Sanatçısı Şerif Akşit tarafından, fotoğraf, video ve orjinal kandil ölçüleri ışığında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı”nın,  belirlediği kurallar çerçevesinde, bir örnek kandil üretilmiştir.

Bu kandil üzerinden mülaj alınarak  üretilen kopyalar Manisa”nın Kula ilçesinde yer alan geleneksel toprak fırınlarda pişirilerek sertleştirildi. Kandilin orjinalinde yer alan siyahlığı kazanabilmesi için bir teneke içerisinde konulan kandiller indirgeme yöntemi ile isin yarattığı sis ile siyah bir hal almaktadırlar.

Kandil Kimlere Takdim Edilecek?

Şehir Ödülleri için sınırlı sayıda üretilen kandiller bizler ve katılımcılar için çok değerli birer obje bu nedenle obje aşağıda belirttiğimiz gruplar dışında kesinlikle takdimi yoktur.

  • Ödül hak edenler
  • jüri Üyeleri
  • Destekleyenler, iş ortakları ve ilgili bakanlarımız

Bir yanıt yazın