Haber Bülteni Toplantı Ziyaret

Şehir Ödülleri Türkiye 2018’de, Güneşin Başkenti “Van” Tarihi Kandili ile Temsil Edilecek!

Şehir Ödülleri Türkiye 2018’de, Güneşin Başkenti “Van” Tarihi Kandili ile Temsil Edilecek!

İzmir ve Van, Şehir Ödülleri Türkiye 2018’de işbirliğine gidiyor, 2018 yılında tüm Türkiye’den ödül hak edenlere ve seçkin jüri üyelerine takdim edilecek kandil, Van Valiliğinin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıyla “Van” ilinden seçildi.

Her yıl, şehir paydaşlarının hayata geçirdiği, kentin geleceğini şekillendirecek doğru proje ve uygulamaların desteklenmesi, iyi uygulamaların örnek gösterilmesi, diğer kentlerdeki paydaşlar ile paylaşılması, yeni proje ve uygulamalar için cesaretlendirilmesi, fikir alışverişi yapabilecekleri ortak zemin oluşturması amacıyla düzenlenen Şehir Ödülleri Türkiye’yi bu yıl Van’ın tarihi kandili aydınlatacak. 2017 yılında Efes Müzesine ait bir Helenistik dönem kandilinin ödül olarak takdim edildiği etkinlik için, birçok şehir içinden güneşin ülkemize doğduğu Van Şehri’ne ait bir kandil, Van Valiliği’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Şehir Ödülleri Türkiye 2018 Kandil Seçim toplantısında seçildi.
Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat ZORLUOĞLU’nu, Yaşayan Şehirler Platformu Başkanı H. Alper AKIN’ın ve Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Esra ASLANERTİK’in ziyaretleri ile başlayan toplantıya, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami BATTAL, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa YALÇIN, İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer AKTUĞ, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Halil İbrahim GÜRAY, Van Urartu Müze Müdürü Erol USLU ve DAKA Dış İlişkiler ve Fonlar Birimi Birim Başkanı Harun ÖRNEK katıldı.
Toplantıda, 19 Temmuz 2018 tarihinde Yaşayan Şehirler Platformu ve İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi akademik işbirliği ile İzmir Sabancı Kültür Merkezinde hayata geçirilecek “Şehir Ödülleri Türkiye 2018” etkinliğinde Van şehrinin tarihi değerlerine, coğrafyasında geçmişte yaşamış medeniyetler ve kültürlerine dikkat çekmek, ören yerlerimiz, müzelerimiz ve eserlerimizin farkındalığını arttırmak, Van’ın bilinirliği ve tanınırlığını yükseltmek, önümüzdeki günlerde açılacak T.C. Kültür ve Turizm Bakanlı Van Urartu Müzesi’ne ilgi uyandırmak amacıyla ödüllerin taktimi sırasında Van Müzesi’nde bulunan Van’ı ve tarihi değerlerini temsil edecek bir yağ kandilinin ödül olarak, ödül jürisi tarafından seçilecek hak ödül edenlere verilmesi kararlaştırıldı.
Seçilecek tarihi nitelikli kandil, “Şehir Ödülleri Türkiye 2018” etkinliği ödül hak edenlerine, destekleyen bakanlıklarımızın bakanlarına, destekleyen kurum yöneticilerine, şehrin ve ören yerlerinin tanıtımına büyük destek sağlayacak seçkin jüri üyelerine kamuoyu önünde takdim edilecek.

Ödül Sponsoru Van Büyükşehir Belediyesi
Seçilen tarihi kandil, Van Büyükşehir Belediyesi’nin Ödül Sponsorluğunda, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi akademisyenleri ve öğrencileri tarafından üretilecek.

Güneşin Başkenti “VAN” Fotoğraf Sergisi Açılacak
Ayrıca Türkiye’nin bir çok köşesinden Valilerin, Belediye Başkanlarının, ünlü sanatçıların, iş adamlarının, şehir ve sivil toplum liderlerinin, akademisyenlerin katılımcı olduğu etkinlik fuaye alanında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı ve Van Fotoğrafçılar Derneği işbirliğiyle 50 fotoğraflık Güneşin Başkenti “VAN” temalı Van’ın tarihi, kültürel ve doğal değerlerini aktaracak fotoğraf sergisi açılacaktır. Sergi ile kente olan ilgi ve farkındalık artırılacak.

2017 Yılında Helenistik Döneme Ait Efes Kandil’i İzmir’i Temsil Etmişti
Efes Müzesinden daha önce hiç sergilenmemiş, Teras Evleri 2 Bölgesinde bulunmuş, Helenistik döneme ait tarihi bir yağ kandili T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel izni ile çoğaltılıp ödül olarak hazırlanmıştı.
2017 Yapılan Şehir Ödülleri Türkiye etkinliğinde Prof. Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN (Şehre Adanmış Yaşam Ödülü), Barış MANÇO (Şehri Temsil Ödülü), Ahmet Nazif ZORLU (Şehrine İnananlar Ödülü) başta olmak üzere, Paydaş Ödül Jüri Başkanı Cem SEYMEN ve Akademik Ödül Jüri Başkanı Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal ÇELİK liderliğinde belirlenen ödül hak edenlere ödülleri takdim edilmişti.

Comments are closed