Tirebolu’nun “Yaşatan şehir” Ödülü Tescillendi

[ 6 Kasım 2017 by celsus 0 Comments ]

Tirebolu Belediyesi Yaşayan Şehirler platformu tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Kentlerin geleceğini şekillendiren projeler kapsamında Tirebolu Bezi projesi, özgünlüğü ve sürdürülebilirliği açısından finale kalmıştı ve İzmir’de düzenlenen Törende Belediye Başkanımız Abdullah Karapıçak ödülünü almıştı. Yaşayan Şehirler Platformu Başkanı H. Alper Akın, İlçemizi ziyaret ederek “Yaşatan Şehir” kategorisinde almış olduğumuz ödülün tescil belgesini Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak’a teslim etti.

Yaşayan Şehirler Platformu Başkanı H. Alper Akın Tirebolu’yu ziyareti sırasında yaptığı konuşmasında “Tirebolu’yu seçkin jüri üyeleri Şehir Ödülleri Türkiye 2017 etkinliği Umut ışığı Temalı Paydaş Ödülleri altında yer alan “Yaşatan Şehir” kategorisinde ödüle layık görmüşlerdi. İlçeyi temsilen Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak’a bu önemli başarınızı tescilleyecek Şehir Ödülleri Türkiye 2017 “Yaşatan Şehir” Tescil Belgesini takdim etmek amacıyla sizleri ziyaret ediyorum. Tirebolu Bezi Projesi ülkemizde yöre değerlerinin korunması, tanıtılması ve katma değer yaratılarak yöre halkına ekonomik girdi sağlaması, kadın istihdamını arttırması açısından çok değerli bir proje bu bağlamda jürimiz tarafından tüm ülkemize örnek göstermek amacıyla ödüle layık görüldü.

Isırgan Otu, Tirebolu Bezi Oluyor

Eşsiz coğrafyasının yanı sıra Cenevizliler dönemine dayanan ve tarihi ipek yolunun deniz ile buluştuğu tarihi bir ticaret kenti özelliğine sahip Tirebolu’nun, bölgenizde ısırgan gibi yoğun yetişen bir bitkinin liflerinden organik olarak üretilen ipliklerden dokunarak varolan çevreye duyarlı, Tirebolu Bezi’nin geleneksel motifler ve üretim yöntemleri korunarak, geliştirilmesi, katma değere dönüştürülmesi, Tirebolu’nun, “Yaşatan Şehir” olarak tescillenmesine vesile olmuştur.

Sayın başkana sizin nezdinizde, anlamlı proje adımlarınız ile Tirebolu Bezi’ni, yaşatıp yeni nesillere aktarımında uygun koşulları hazırlayan ve tüm emeği geçen başarılı ekip üyelerinize, bu olanağı onlara sunan size teşekkür ederim. Ayrıca ülkemizdeki diğer illerimize ve destinasyonlarımıza örnek gösterme fırsatını bizlere verdiğiniz için özellikle şükranlarımı iletiyorum” dedi.

Tirebolu Bezi İle İlçemizin Tanıtımını Sağlamış Olacağız

Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak’da bir açıklama yaparak, “Tirebolu kuşaktan kuşağa gelen geleneksel ürünlerin olduğu eşsiz bir ilçemizdir. Bizde elimizden geldiğince değerlerimizi korumaya ve yaşatmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda “Tirebolu Bezi”ni markalaştırarak Dünya çapında duyulan ve aranana bir ürün haline getirmeyi hedefliyoruz. Nasıl ki Tirebolu Çayı ile ilçemizin ismi her yerde anılıyorsa bundan sonra Tirebolu Bezi ile de ilçemizin tanıtımımızı sağlamış olacağız” dedi.

Bir cevap yazın